Täna alustavad Kanadas segapaaris kurlingu maailmameistrivõistlused, kus mullused hõbemedalistid Marie Kaldvee ja Harri Lill hakkavad sihtima tippu eesmärgiga saada olümpiamängude pilet.
Maailma edetabelis esikohal olevad Kaldvee ja Lill tulid mullu maailmameistrivõistlustelt koju tagasi oma esimese tiitlivõistluste medaliga ja see oli hõbedane. Ka sel aastal sihivad eestlased medalit ning panevad mängu nii oma parimad tehnilised oskused kui ka strateegilise mõtlemise ning võime vastaste samme ette näha.
Mida aga peab pealtvaataja segapaaris kurlingut jälgides teadma?
Segapaaris kurling on tempokas ja vaataja jaoks kaasahaarav ala, kus olulisel kohal on strateegia ning vastase sammude ette nägemine. Tavakurlingust eristab segapaaris kurlingut see, et võistkondadel on oluliselt vähem mänguaega, millest tuleneb hoogne tempo ning surve mõelda ja otsustada kiiresti. Vaataja jaoks teeb mängu põnevaks seegi, et võistlejatel on mikrofonid, mis võimaldavad kuulda mängijate arutelusid, et mängust ja strateegiast paremini aru saada.
Kivid ja voorud
Kohtumine koosneb kaheksast voorust ning üks võistkond viskab ühe vooru ajal viis kivi.
Igal võistkonnal on enne vooru algust üks kivi väljakule ette paigutatud. Antud mänguvoorus viimase kivi eelisega võistkond paigutab oma kivi ringi sisse ning vastase kivi paigutatakse ringi ette kaitseks. Vastaste kivide eemaldamine ringist ehk “majast” ei ole lubatud kuni neljanda kivini.
Üks mängijatest peab viskama esimest ja viimast kivi ning teine mängija viskab 2., 3. ja 4. kive. Eesti puhul viskab tavaliselt esimest ja viimast kivi Marie Kaldvee ning keskmisi kive viskab Harri Lill, kuid vajadusel saavad nad järjekorda muuta. Harjata tohivad mõlemad mängijad nii nagu nad mängu käigus ise otsustavad.
Minimaalselt tuleb võistkondadel mängida omavahel kuus vooru. Juhul, kui kaheksanda vooru lõpuks on seis viigis, mängitakse lisavoor.
Kes saab punkte?
Voor lõpeb, kui mõlemad tiimid on oma viis kivi ära visanud (kokku 10 kivi) ning punktiarvestusse lähevad ainult need kivid, mis asuvad ringide sees või puudutavad ringe.
Mängijate eesmärgiks on visata oma kivid punktiala ehk “maja” keskpunktile võimalikult lähedale. Punkte saab ainult see võistkond, kelle kivi on keskpunktile kõige lähemal ning arvesse lähevad kivid, mis on vastase lähimast kivist keskpunktile lähemal. Näiteks kui vooru lõpus on kolm punast kivi keskpunktile kõige lähemal ja sinine lähim kivi on alles neljas, saab punane võistkond 3 punkti ja sinine saab 0 punkti.
Mis on viimase kivi eelis?
Viimase kivi eelis ehk “haamer” tähendab, et võistkond saab antud voorus õiguse visata viimane kivi. Viimane vise annab eelise olukord enda kasuks pöörata.
Kui võistkond saab voorus punkte, läheb haamer üle vastasele. Segapaaris kurlingus üldjuhul mänguvoor nulliga ei lõppe, kuid juhul kui see peaks juhtuma, liigub viimase kivi eelis vastasele.
Viimase kivi eelist kasutades soovivad mängijad saada vähemalt kaks punkti. Võistkond, kellel viimase kivi eelis puudub, üritab vastast sundida võtma vaid ühte punkti, et saada siis ise järgmises voorus viimase kivi eelis ja üritada võtta kaks punkti.
Mis on rööv?
Rööviks nimetatakse olukorda, kui punkti võidab võistkond, kellel ei ole antud voorus viimase viske eelist. Rööv näitab, et tiim mängis kaitses väga hästi ja sundis vastast vigadele. Rööv on tihti suur taktikaline võit, mis võib muuta mängu edasist kulgu.
Mis on “power play”?
“Power play” ehk PP on võimalus, mida kumbki võistkond saab kasutada ühes voorus mängu jooksul. Mängutablool on see erimärgistusega märgitud. PP vooru käigus paigutatakse kivid tavapärase kesktsooni asemel väljapoole, diagonaalselt väljaku küljele. See loob PP võtnud võistkonnale parema võimaluse mitme punkti teenimiseks või kindla peale ühe punkti võtmiseks. Vastase eesmärgiks on aga seda takistada.
Marie Kaldvee ja Harri Lille mänge saab vaadata https://curlingchannel.tv vahendusel ning olulisemad mängud näitab ka ETV2.
Segapaaris kurlingu meistrivõistlused 2025 toimuvad Kanadas Frederictonis ajavahemikul 26. aprill – 3. mai 2025. Eesti mängude ajad MMil Eesti aja järgi:
26.04 Uus-Meremaa – Eesti kell 19.00
27.04 Eesti – Türgi kell 16.00
28.04 Hispaania – Eesti kell 00.00
28.04 Eesti – Šveits kell 20.00
29.04 Austraalia – Eesti kell 16.00
30.04 Eesti – Jaapan kell 00.00
30.04 Eesti – USA kell 20.00
1.05 Norra- Eesti kell 16.00
2.05 Tšehhi – Eesti kell 00.00
2.05 Veerandfinaalid kell 16.00
3.05 Poolfinaalid kell 00.00
3.05 Pronksmedali mäng kell 15.30
3.05 Finaal kell 20.00
Segapaaris kurlingu maailmamestrivõistluste ametlik koduleht: https://worldcurling.org/events/worldmixeddoubles/
Taliolümpiamängude Milano-Cortina 2026 kvalifikatsiooni tabel: https://worldcurling.org/olympic-qualification/
Fotod: Marie Kaldvee ja Harri Lill, World Curling Federation (WCF): https://photos.app.goo.gl/f94yV2uazKFmMMWc7