A-B-C

kurlingu
A-B-C

Kurlingut saab mängida neljastes tiimides, neljastes segatiimides (2 meest ja 2 naist), segapaaris (1 mees ja 1 naine) ja ratastoolis.
Kurling tekitab mõnusat hasarti ja nõuab nii füüsilist vormi kui ka kiiret ja teravat mõtlemist.
Loe mängust lähemalt:

Kivid

Kas igal mängijal on omad kivid? Ei, kurlingu mängijatel pole isiklike kive vaid mängitakse jäähallis olevate kividega. Üks graniidist kivi kaalub umbes ~20 kilogrammi. Kivile on lisatud käepide, mille abil saab vindiga viske teha.

Viskamine

Kas ühed harjavad ja teised viskavad? Ei, neljases tiimis iga võistkonna liige viskab ühes mänguvoorus kaks kivi. Kokku mõlemal tiimil 8 kivi. Tiimid viskavad kive vaheldumis.

Harjamine

Miks nad harjavad jääd? Harjamisega on võimalik kivi teekond pikendada – sulatades kivi ees olevat rada ja muuta kivi suunda. Kurlerid mängivad tavaliselt enda harjadega, aga Tondiraba hallis on olemas harjad ka ühiskasutuseks.

Strateegia

Oled kuulnud ütlusest “male jääl”? Kurlingu mäng algab samuti “avangutega”, mis sõltuvad mängu seisust ja eesmärkidest. Mängu ajal seisab kapten raja ühes otsas ja juhib mängu. Kuna alati tuleb sisse eksimusi, tekivad igas mängu täiesti uued olukorrad.

Punktid

Punkte hakataks lugema, kui kivid on visatud raja teise otsa. Ainult ühel võistkonnal on võimalik saada punkte. Võistkond kogub ühe punkti iga kivi kohta, mis on kodu (värvilisel ringil) keskpunktile lähemal, kui teise võistkonna parim kivi.

TIIMI KURLINGU REEGLID

  • Tiimis on 4 liiget, mis koosneb samasoolistest isikutest või segavõistkond, kus võistkonnas 2 naist ja 2 meest, kes viskavad vaheldumisi.
  • Tiimi kurlingut mängitakse suurvõistlustel 10 vooru ja turniiridel enamasti 8 vooru.
  • Igal võistkonna liike viskab ühe voor ajal 2 kivi ja igal positsioonil oma ülesanne :
  • Esimene mängija – Paigutab strateegiliselt esimesed kivid, enamasti kaitsetsiooni; harjata teise mängija, kolmanda mängija ja kapteni kive.
  • Teine mängija – Lööb enamasti vastase kive välja ja saab harjata esimese mängija, kolmanda mängija ja kapteni kive.
  • Kolmas mängija – Peab valdama erinevaid viskeid ja üldjuhul proovib teha kapteni elu lihtsamaks. Tavaliselt võtab ka abikapteni rollli ja juhib mängu kui kapten viskab. Kolmas mängija harjab esimese ja teise viskaja kive.
  • Neljas mängija – Vastutab taktikalise poole eest, jälgib jääolusid ja juhib tiimi. Enamasti viskab kapten ka viimaseid, otsustavaid kive. Kapten harjab pesas välja vastaste kive.Kaitsetsoonis asuvaid kive enne vooru kuuenda kivi viskamist ei tohi mängust eemaldada vastasel juhul paigutatakse kivi(d) asetsenud kohta tagasi.

SEGAPAARISMÄNGU KURLINGU REEGLID

  • Segapaarismängu võistkond koosneb kahest mängijast (üks mees ja üks naine). Iga meeskond viskab igaüks 5 kivi.
  • Mängija 1 toimetab esimese ja viimase kivi.
  • Mängija 2 toimetab kivid 2, 3 ja 4.
  • Mängija, kes viskab esimese kivi, võib muutuda vooru lõppedes. (Viske järjekorra määrab meeskond iga vooru alguses.)
  • Harjaja on, kas viskaja ise peale viske sooritust või võistkonna kaaslane.
  • Enne iga vooru algust paigutatakse 2 kivi kindlatesse kohtadesse. Võimalik on siin mängus võtta ka 1 kord mängu jooksul ´´Power play“, see tähendab, et kivid paigutatakse reeglite kohaselt, kas parema või vasaku külje peale.
  • Meeskond, kelle statsionaarne kivi on paigutatud maja ette – kaitse positsiooni, viskab selles voorus esimesena ja meeskond, kelle statsionaarne kivi on paigutatud majja, viskab järgmisena.
  • Igal mängul on 8 vooru. Punktiarvestus on sama, mis tavalises kurlingus. Viigi korral – mängitakse võitja väljaselgitamiseks lisavoor.
  • Ühtegi kivi, ka majas sees olevat, ei saa enne neljanda kivi viskamist mänguplatsilt välja visata. Rikkumise korral eemaldatakse kohaletoimetatud kivi mängust ja kõik ümberpaigutatud kivi(d) asendatakse mitterikkuva võistkonna poolt algasendisse. Mõlemad statsionaarsed kivid (üks majas ja üks maja ees) on arvestatud selles reeglis. Seega on mõlema otsa 4. visatud kivi, millel on lubatud mängust eemaldada mis tahes kivi.

Tulekurlingut mängima

broneeri üritus siin